Szkoła Podstawowa nr 4 w Praszce

sekretariat@sp4.praszka.pl

Napisz do nas

+48 34 3591 021

Zadzwoń

REGULAMIN PRZEPROWADZENIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 IM. WANDY CHOTOMSKIEJ W PRASZCE

Załącznik nr 1

do Zarządzenia nr 11/2020/2021 Dyrektora Szkoły

z dnia 10 maja 2021

 

REGULAMIN PRZEPROWADZENIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY  W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 IM. WANDY CHOTOMSKIEJ W PRASZCE

Z ZACHOWANIEM  REŻIMU SANITARNEGO NA PODSTAWIE WYTYCZNYCH

CENTRALNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ, MINISTERSTWA EDUKACJI                    I NAUKI ORAZ GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO  

 

  1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

I.1. W dniach 25 – 27 maja 2021 roku przeprowadzone zostaną egzaminy z j. polskiego, matematyki oraz j. obcego nowożytnego (angielskiego) w dwóch salach (nr 2, nr 14).

I.2. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator), bez objawów chorobowych (katar, kaszel, gorączka, duszności) kompatybilnych z objawami COVID – 19.

I.3. Zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator oraz każda inna osoba nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych lub sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

I.4. Osoba, która przechorowała COVID – 19 (tzn. jest ozdrowieńcem) oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID – 19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki szczepionki), może przyjść na egzamin nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź na kwarantannie.

I.5. Rodzic/prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren placówki z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

I.6. Podczas egzaminu w szkole mogą przebywać wyłącznie:

  1. a) zdający
  2. b) osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu, tj. członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy, specjaliści pracujący ze zdającymi, którym przyznano dostosowanie warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane podczas egzaminu (np. komputery);
  3. c) inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję;
  4. d) pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione.

I.7. Po wejściu na teren szkoły zdający jak również członkowie zespołu nadzorującego zobowiązani są do dezynfekcji rąk.

I.8. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (w maseczce). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających oraz osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu.

I.9. Zdający, którzy nie mogą mieć zakrytych ust i nosa z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej, trudności  w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa lub z powodu zaawansowanych schorzeń neurologicznych, układu oddechowego lub krążenia, przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia mogą przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej.

I.10. Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa musi zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż do 18 maja 2021r. celem powołania dodatkowej komisji egzaminacyjnej oraz przygotowania przez przewodniczącego zespołu dodatkowej sali egzaminacyjnej, w której zdający może przystąpić do egzaminu.

I.11. Zdający  nie wnoszą do sali egzaminacyjnej zbędnych rzeczy, w tym telefonów komórkowych, książek, maskotek, torebek.

I.12. Każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmiennych (zaleca się przyniesie ze sobą co najmniej dwóch długopisów, koniecznie z czarnym tuszem),  na egzamin z matematyki zdający powinien mieć również linijkę. Podczas egzaminu z matematyki – jeżeli trzeba wykonać rysunki – zdający wykonują je długopisem. Na egzaminy nie można przynosić ołówków. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

I.13. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.

I.14. Na terenie szkoły podczas egzaminów nie ma możliwości zapewnienia posiłków.

I.15. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego zapewnia kilku rezerwowych członków zespołu nadzorujących, którzy będą mogli, nawet w dniu egzaminu, zastąpić osoby, które z uzasadnionych powodów, w tym ze względów na chorobę, nie będą mogły przyjść do pracy w dniu egzaminu.

 

  1. PRZEBIEG EGZAMINU

II.1. Dyrektor szkoły, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, może zdecydować o rozpoczęciu egzaminu dla poszczególnych grup zdających  w np. 15 -, 20 – minutowych odstępach czasowych (np. grupa 1 z sali nr 14  rozpoczyna egzamin o godz. 09:00, grupa 2 z sali nr 2 rozpoczyna egzamin o godz. 09:15 czy 09:20), z zastrzeżeniem, że egzamin nie może rozpocząć się później niż 45 minut po godzinie rozpoczęcia podanej w harmonogramie, czyli godzinie 09:00.

II.2. Dyrektor szkoły przekazuje zdającym z wyprzedzeniem (np. 2 -, 3 – dniowym) informację o godzinie, w której powinni stawić się w szkole przed rozpoczęciem egzaminu (mogą to być różne godziny dla zdających z różnych sal egzaminacyjnych).

II.3. Uczniowie zdający egzamin w sali nr 2 wchodzą do szkoły wejściem bocznym, natomiast zdający w sali nr 14 (sala gimnastyczna) wejściem głównym. Lista uczniów zdających egzamin w poszczególnych salach wywieszona zostanie na drzwiach sal egzaminacyjnych oraz na drzwiach wejściowych.

II.4. Czekając na wejście do szkoły lub sali egzaminacyjnej, zdający obowiązani są zachować odpowiedni odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m oraz mieć zakryte usta i nos maseczką.

II.5. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (w maseczce). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy  w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5 – metrowego dystansu).

II.6. Przed wejściem na salę egzaminacyjną Przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego wyznaczony przez przewodniczącego losuje dla zdającego, w jego obecności, numer stolika, przy którym zdający przystąpi do egzaminu.

II.7. Zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos kiedy:

  1. a) podchodzi do niego przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie;
  2. b) wychodzi do toalety (po upływie minimum 1 godziny od rozpoczęcia egzaminu)
  3. c) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej, nie wcześniej niż po upływie minimum 1 godziny od rozpoczęcia egzaminu

II.8. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy podczas poruszania się po sali powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stając, przy zachowaniu niezbędnego odstępu min. 1,5 metra.

II.9. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego – jeżeli uznają to za właściwe – mogą mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc.

II.10.  otwieranie paczek w Sali gimnastycznej w obecności przewodniczących komisji oraz zdającego.

  1. 11. Podczas egzaminu zdający siedzą pojedynczo w ławkach ustawionych w taki sposób, aby pomiędzy nimi zachowany był co najmniej 1,5 – metrowy odstęp w każdym kierunku. Miejsca dla członków zespołu nadzorującego również ustawione są z zachowaniem co najmniej 1,5 – metrowego odstępu.

II.12. Zdający może opuścić na stałe sale egzaminacyjną ( jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najwcześniej po upływie minimum 1 godziny, najpóźniej na 15 minut przed wyznaczonym czasem jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem (nawet jeżeli zdający zakończył pracę z arkuszem) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.

  1. 13. Po zakończenie egzaminu jeden ze zdających uczestniczy w pracach końcowych komisji egzaminacyjnej związanych z pakowaniem arkuszy do bezpiecznych kopert.

II.14. Po zakończeniu egzaminu uczniowie zobowiązani są do bezzwłocznego opuszczenia placówki, udania się w kierunku domu.

 

III. PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM LUB CHOROBY COVID – 19

III.1. W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe, tzw. izolatorium. Pomieszczenie zaopatrzone zostało w maseczki, rękawice, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.

            Podejrzenie zakażenia koronawirusem u zdającego:

  1. a) jeżeli zdający przejawia niepokojące objawy choroby, przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (w razie jego nieobecności zastępcę przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego), który zapewnia odizolowanie zdającego w wyznaczonym pomieszczeniu;
  2. b) przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa egzamin dla zdającego, u którego pojawiły się objawy choroby wskazujące na chorobę zakaźną;

            Podejrzenie zakażenia koronawirusem u członka zespołu nadzorującego:

  1. a) jeżeli członek zespołu nadzorującego przejawia niepokojące objawy choroby, przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (w razie jego nieobecności zastępcę przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego), który zapewnia odizolowanie osoby przejawiającej objawy w wyznaczonym pomieszczeniu;

III.2. W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania członka zespołu nadzorującego przejawiającego objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (w razie jego nieobecności zastępca przewodniczącego) niezwłocznie powiadamia o zaistniały fakcie dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, z którym ustala sposób postępowania. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego powinien zapewnić zastępstwo za członka zespołu, który nie może brać udziału w nadzorowaniu przebiegu egzaminu. Jeżeli nie będzie to możliwe, dyrektor OKE może wydać zgodę na zakończenie przeprowadzania egzaminu w niepełnym składzie zespołu, jeżeli nie stanowi to zagrożenia dla bezpieczeństwa zdających oraz zapewniony jest odpowiedni nadzór nad pracą zdających. Informację o wystąpieniu sytuacji odnotowuje się w protokole przebiegu egzaminu w danej sali oraz w protokole zbiorczym.

III.3. W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania zdającego, członka zespołu nadzorującego lub innej osoby zaangażowanej w przeprowadzanie egzaminu przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu, Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego (w razie jego nieobecności zastępca przewodniczącego) może podjąć decyzję o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu dla wszystkich zdających, którzy przystąpili do danego egzaminu w danej sali, jeżeli z jego oceny sytuacji będzie wynikało, że takie rozwiązanie jest niezbędne.

III.4. Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego (w razie jego nieobecności zastępca przewodniczącego) zawiadamia Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną i wprowadza do stosowania  na terenie placówki instrukcje i zalecenia przez nią wydane.

III.5. Obszar, w którym przebywał zdający/członek zespołu nadzorującego przebieg egzaminu lub inna osoba biorąca udział w przeprowadzaniu egzaminu z  podejrzeniem COVID – 19 zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, myciu wodą z detergentami wirusobójczymi, dotykowe powierzchnie płaski są dezynfekowane środkami do dezynfekcji.

III.6. Izolatorium po opuszczeniu przez osobę z objawami jest myte wodą z detergentami wirusobójczymi, a następnie dezynfekowane przeznaczonymi do tego celu środkami.

III.7. Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego (w razie jego nieobecności zastępca przewodniczącego) sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie konieczności przekazać ją Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

III.8. Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego (w razie jego nieobecności zastępca przewodniczącego) na podstawie wytycznych, instrukcji Sanepidu podejmuje decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.

 

  1. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

IV.1. Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania przez Dyrektora oraz obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022.

IV.2. Rodzice/prawni opiekunowie, nauczyciele  oraz wszyscy pracownicy szkoły zobowiązani są do jego stosowania i przestrzegania.

Szkola Praszka

Aktualności

Skip to content