Strona główna
Szkoła Podstawowa nr 4
w Praszce
ul. Styczniowa 7
46-320 Praszka

tel. 34 359 10 21
e-mail:
szkola_4@op.pl

Dla rodziców

 Zasady bezpieczeństwa dla rodziców

Jeśli twoje dziecko:

• odwiedza niebezpieczne strony Internetowe
• otrzymuje niepokojące zdjęcia, wiadomości
• podało swoje prywatne dane znajomym z Internetu
• spotyka się z osobami poznanymi w Internecie
• zbyt dużo czasu spędza przy komputerze,
a Ty nie wiesz, jak z nim o tym porozmawiać, co zrobić – przeczytaj porady zawarte w tym dziale lub (w przypadku dalszych wątpliwości) skontaktuj się z http://800100100.pl/ dzwoniąc na numer 800 100 100 lub też za pośrednictwem adresu e-mail: pomoc@800100100.pl Strona ta jest prowadzona przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę http://fdds.pl/

Rady dla rodziców:
1. Zapytaj swoje dziecko, co robi w Internecie. Czym zajmuje się tam najczęściej? Nie wahaj się zadawać prostych pytań. To wiedza, którą może przekazać Ci Twoje dziecko – Internet to wynalazek ich czasów. Zapytaj, z kim rozmawia przez Internet. Poproś, aby pokazało Ci, w jaki sposób korzysta z Internetu. Powiedz, że chciałbyś wiedzieć, jakie informacje przekazuje swoim internetowym znajomym.
2. Powiedz, czego oczekujesz od dziecka w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Korzystają z niego też osoby, które mają niewłaściwe intencje. Powiedz, zatem, czego, według Ciebie jako osoby dorosłej, nie wolno dziecku robić ze względu na jego i Wasze bezpieczeństwo. Pomóż mu zrozumieć, że nigdy nie powinno się podawać przez Internet osobistych danych (imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu) ani przesyłać lub publikować zdjęć, nagrań video. Wyjaśnij, że nie należy bez Twojej kontroli otwierać e-maili, odbierać wiadomości od osób nieznanych. Ty, jako osoba dorosła, możesz to robić. Zawartością takiego e-maila mogą być wirusy albo film lub zdjęcie o nieodpowiedniej dla dzieci treści.
3. Naucz swoje dzieci, że są ludzie, którzy kłamią, oszukują w Internecie i dlatego właśnie lepiej z nimi nie rozmawiać, ani nie odbierać od nich e-maili, wiadomości. Dzieci nie powinny spotykać się z osobami poznanymi w Internecie bez kontroli i wiedzy rodziców.
4. Poproś o zaufanie. Powiedz, że chcesz wiedzieć o tym, co je zaniepokoi w Internecie. Jeśli opowie Ci o tym, a Ty nie będziesz wiedział, co zrobić– zadzwoń lub napisz do na wskazane dane. Razem zastanowimy się, co możemy zrobić. W fundacji pracują ludzie, którzy są tam po to, by pomagać w trudnych sytuacjach.
5. Nie obwiniaj – w ten sposób nie rozwiążesz problemu, a dziecko straci odwagę, by opowiedzieć Ci o tym, co się stało. Pamiętaj, że dzieci często same obciążają się winą. Powiedz, jak ważne jest dla Ciebie to, by z Tobą rozmawiało. Doceń jego odwagę i zaufanie, jakim Cię obdarzyło. Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć. Razem na pewno sobie poradzicie!
6. Najlepiej porozmawiać o zasadach, zanim zdecydujesz o podłączeniu komputera do Internetu. Jeśli jeszcze nie odbyliście takiej rozmowy, pamiętaj, że nigdy nie jest na to za późno.

Materiały pochodzą z pakietu "CYBERBEZPIECZNY UCZEŃ" 

KWP w Opolu, 

Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie:

https://www.cyfrowobezpieczni.pl/gdzie-szukac-pomocy 

https://dyzurnet.pl/

 https://www.ore.edu.pl/2015/03/bezpieczenstwo-w-sieci/

https://akademia.nask.pl/

https://www.edukator.pl/site/page/?name=kursor

http://rodzice.net/news/bezpieczenstwo-dzieci-w-internecie/


Szkoła Podstawowa nr 4 w Praszce